Strona główna forum
Forum
Wszystko o serii 5

[E39] 528 słaba reakcja na gaz

Dział dotyczący serii 5-czyli wszystko o akcyzie, podatkach, ubezpieczeniach, prawie drogowym, porównania modeli, czy warto kupić BMW Exx, gadżety, ciekawostki, historia,nowości itp.
spidi4

[E39] 528 słaba reakcja na gaz

Postprzez spidi4 » 2021-01-28, 22:09

Witam, posiadam od ponad 3 lat e39 528 na pojedynczym vanosie i do dnia dzisiejszego nie daje mi spokoju ten temat a mianowicie reakcja na gaz dokładnie tego modelu. Stworzyłem ten temat tutaj bo nie traktuje tego raczej jak usterkę a bardziej jak cechę, chodż moge sie mylić, chciałbym poznać wasze odczucia i zdanie na ten temat , ale zacznijmy od początku. Od momentu jak szukałem e39 obejrzałem chyba z 5 egzemplarzy 528 na pojedynczym vanosie i wszystkie już na tamten czas dawały nie odparte wrażenie braku życia porównując je do moich porzednich aut i do konkurencji którą też zobaczyłem pare sztuk. Mowa tu dokładnie o tym że auto na postoju niezbyt ochoczo wkręca sie na obroty, podczas jazdy też da sie odczuć takie wrażenie jesli ktoś jeździł wcześniej autem z nieco żywszym silnikiem. Skoro wszystkie które oglądałem tak miały uznałem że ten typ tak ma trzeba bedzie sie przyzwyczaić i w końcu zdecydowałem się zakupić te "legendarne" 2.8 i sprawdzić jak to jest posiadać takie auto zważywszy że od zawsze mi się ten model podobał. Podczas paroletniej eksploatacji moje odczucia i wrażenia jednak nie pokrywały sie z tym co można przeczytać w obiegowej opini na temat tego modelu czy silnika. Nie potrafiłem znaleźć chodź troche tego zacięcia sportowego które rzekomo miał dawać taki silnika, a pare cech z ogółu tego auta też składały sie na to że te auto nie zachęca do szybkiej jazdy a nawet więcej odczucia i skojarzenia jakie można odnieść to coś na wzor prowadzenia lokomotywy czy statku parowego haha. Byłem ciekaw jak sprawdzają sie te rzędowe 6 w innych modelach i tak dane było mi się przejechać seria 3 e46 323 2.5 170 na podwójnym vanosie w teorii dość podobne silniki. Pierwsze zetknięcie lekkie dodnie gazu na postoju wow jak to się wkreca swobodnie na obroty zupełnie nie ta bajka podczas jazdy też zupelnie inne odczucia auto było takie żwawe i żywe, wtedy zrozumiałem ten fenomen który panuje wkoło tych silników czy aut. Po przejażdżce tym modelem dodatkowo zorientowałem sie skąd tyle stereotypów dotyczących szybkich kierowców szczególnie w e46. Mam nadzieje że nie zamieszałem za bardzo, w każdym razie chciałbym przeczytać wasze odczucia na ten temat może macie jakieś porównania do innych silników, modeli czy zupełnie innych aut. Może to poprostu kwestia tego że silnik jest ciut nowszy na podwójnym vanosie, a może to ze mną jest coś nie tak albo z moim autem haha.

Randall

Re: [E39] 528 słaba reakcja na gaz

Postprzez Randall » 2021-01-28, 22:28

legendarne 2.8 lol

528 to jak piszesz - muł. Sportowego zacięcia w nim tyle co w szachach. Aczkolwiek ten silnik wkręca się po prostu zwyczajnie, w granicach średniej dla tego pokroju konstrukcji. Osiągi to już zależy od punktu odniesienia, do czego porównujesz? e46 to mniejsze, lżejsze auto. Dla jednych będzie to legendarna rakieta, innemu silnik zgaśnie jak do tego pierwszy raz wsiądzie i spróbuje ruszyć :D

spidi4

Postprzez spidi4 » 2021-02-04, 22:09

To już nawet nie chodzi o porównywanie osiągów tylko bardziej o charakter pracy danego silnika. Z mojej strony moge powiedzieć że e39 528 napewno nie jest wolnym samochodem ale jesli chodzi o odczucia podczas jazdy to nie wypada to już tak dobrze, porównując to do innych samochodów poprzednio miałem impreze 2003r. 2.0 125km o wiele mniejsza moc i osiągi też skromniejsze ale za to charakter pracy o wiele lepszy,silnik o wiele bardziej żywiołowy a to zmienia wiele w ogólnym charakterze samochodu. Kolejne porównanie to bezpośredni konkurent e39 czyli a6 c5 2.8v6 również o wiele żywsze silniki. Co do e46 to nie jest jakoś wiele lżejsze bo może coś koło 150kg ale to już nawet nie chodzi o osiągi i odczucia podczas jazdy , poprostu wystarczy wsiąść i klepnąć lekko w gaz na postoju i zobaczyć jak dany silnik się wkręca na obroty i w gruncie rzeczy to właśnie ta różnica która zauważylem miedzy tymi rzedowymi szóstkami bmw mnie interesuje, co jest takiego różnego w budowie tych silników co wpływa na taki charakter.

Abdul

Imię: Michał

Ostrzeżenia: 1

Moje BMW: E39 530iA Touring '00 Batmobil
S211 E320 4-matic '04 Lord
http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=33&t=72505
http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=23&t=7 ... ead#unread

Postprzez Abdul » 2021-02-05, 21:09

A powiesz kolego co robiłeś przez ten czas przy silniku u siebie?
W jakim stanie jest vanos, nie wiek czy mam racje ale chyba masz jeszcze linke sterująca przepustnica - zaglądałes do niej? Disa i przepustnica również ciekawy temat :)

Co do wrażeń to jest subiektywne, ale pamiętaj że Vka zawsze będzie mieć mocniejszy dół.

spidi4

Postprzez spidi4 » 2021-02-06, 14:10

Szczerze mówiąc to tematu vanosu nie zgłębiałem ale sądze że działa prawidłowo bo auto przyspiesza dobrze jak na swoje parametry. Przepustnica jest na linkę była wyciągana i czyszczona, dodatkowo wymiana świec, odma plus węże ori, kontrola kompresji na cylindrach wszystkie wyszły dobrze coś koło 14 albo powyżej jak dobrze pamiętam. Disy jak na moją wiedze to ten silnik nie posiada dopiero po liftowym była , no chyba że się mylę.

Abdul

Imię: Michał

Ostrzeżenia: 1

Moje BMW: E39 530iA Touring '00 Batmobil
S211 E320 4-matic '04 Lord
http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=33&t=72505
http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=23&t=7 ... ead#unread

Postprzez Abdul » 2021-02-06, 17:43

spidi4 sama linka była zmieniana/smarowana? :)
Co do vanosa, jeżeli przez ostatnie 5 lat nie był ruszany, to stawiam dobra butlę że nie działa jak należy.
Ja w swojej ex. 530 też myślałem, że vanosom nic nie jest do momentu ich regeneracji.

Randall

Postprzez Randall » 2021-04-23, 09:38

Porównujesz boksera do silnika rzędowego - ten pierwszy z reguły daje lepsze 'odczucia'. Z V6 Audi miałem mało do czynienia. Na to jak silnik wkręca się na postoju ma wpływ wiele czynników, drugi vanos zapewne pomaga. 150kg na masie auta to dużo. :)

Powrót do strony głównej