Strona główna forum
Forum
Lakiernictwo , Blacharstwo i Kosmetyka

[E39] sedan roletka lufcik tył

Wszystko o sprawach lakierniczych jak i blacharskich, oraz sprawy związane z kosmetyką w waszych piątkach.
jabberek

Moje BMW: E39 2.8i Sedan

[E39] sedan roletka lufcik tył

Postprzez jabberek » 2016-12-27, 20:29

Witam Was

W moim E39 , sedan z 1999 mam uszkodzone roletki lufcików (te małe trójkątne :-)
), lewy i prawy tył. Przeszukałem allegro ale nie ma do Sedana, od Touringa sa ale nie pasuja. Moze ktos , cos wie gdzie to mozna kupic w Polsce, ew. moze ktos z Forumowiczow moze odsprzedac ?

Pozdrawiam

tomtom1994

Imię: Tomek

Ostrzeżenia: 1

Moje BMW: E39 520iA, 2002
(oOO\(||||)(||||)/OOo)
http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=33&t=60518

Re: E39 sedan roletka lufcik tył

Postprzez tomtom1994 » 2016-12-27, 22:04

Roletki do sedana to spory rarytas. Zazwyczaj nie ma a jak są to cenę jak dowalą...

W jakim sensie masz je zepsute? Nie zwijają się? Jeśli tak to można naprawić. Tam jest sprężyna którą trzeba nakręcić.
W mojej galerii przeróbka E39 na tomtom Individual...

SPRZEDAM CZĘŚCI E39 <--- klik

Obrazek <<<----- Folder BMW - hasło BMW

jabberek

Moje BMW: E39 2.8i Sedan

Re: E39 sedan roletka lufcik tył

Postprzez jabberek » 2016-12-27, 22:31

Dokladnie, jezeli sa to naprawde drogocenne, np. na ebayu mozna kupic z US. Co prawda nie jest to cos bez czego nie mozna jezdzic :-) ale lubie jak wszystko dziala.
Tych nie da sie naprawic niestety, dzieci (nie moje) szarpaly az urwaly ten material od takich waleczkow co sa w srodku :-/

podol

Imię: Lukasz

Moje BMW: e39---530d stahlblau
http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=33&t=11113

Re: [E39] sedan roletka lufcik tył

Postprzez podol » 2016-12-28, 20:42

Moja też się nie zwija, też chętnie bym kupił lewy lufcik.
Obrazek
www.bmwklubtorun.pl

tomtom1994

Imię: Tomek

Moje BMW: E39 520iA, 2002
(oOO\(||||)(||||)/OOo)
http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=33&t=60518

Postprzez tomtom1994 » 2016-12-28, 22:09

Jak się nie zwija to da radę to nakręcić i hula. Sprawdzone w moim przypadku.
Odkręć tą małą śrubkę blokującą rdzeń i pokombinuj.
W mojej galerii przeróbka E39 na tomtom Individual...

SPRZEDAM CZĘŚCI E39 <--- klik

Obrazek <<<----- Folder BMW - hasło BMW

Mateusz_175

Imię: Mateusz

Moje BMW: E39 530D sedan Titansilber
http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=33&t=6 ... ead#unread

Postprzez Mateusz_175 » 2017-01-04, 16:34

podol napisał(a):Moja też się nie zwija, też chętnie bym kupił lewy lufcik.

Można to naprawić. Moja lewa też się nie zwijała, odkręcałem tą małą śrubkę, która trzyma ten wałek z roletką i próbowałem "nakręcić/naciągnąć" ale bez efektów.
Dzisiaj postanowiłem rozebrać to na części pierwsze i udało się. Okazało się, że sprężyna nie jest w swoim miejscu.

Tak na szybko zdjęcia z telefonu i edycja w paincie + krótka instrukcja lol :
- A - sprężyna
- B - rurka, na którą nawija się roletka
- C - mocowania sprężyny
- D - pręt
- E - plastikowa podkładka
Obrazekupload image online free

Obrazekphoto upload

Jeżeli mamy całą roletkę razem z obudową w rękach, demontujemy z tylnej części blaszkę np delikatnie podważając śrubokrętem.
- następnie odkręcamy malutką chromowaną śrubkę ( jest tylko jedna więc na pewno znajdziemy jeżeli nikt prędzej tam nie dłubał i nie połamał czegoś ) na śrubokręt gwiazdkowy, delikatnie podważamy roletkę i wyskakuje z mocowania. Następnie wysuwamy ją ponieważ z drugiej strony jest wciśnięta.
- zdemontować małe blaszki ( z obydwu stron ma końcach są inne a pod nimi jest plastikowa podkładka czyli element "E" ze zdjęć ), które spełniają rolę zabezpieczenia np podważając itp, siedzą troszke ciasno więc 2 minuty walki i powinno być po wszystkim. Pod plastikowymi podkładkami z obydwu stron jest czarny filc ( pomiędzy elementami "C" i "E" ), grubości około 2mm, który również ściągamy i odkładamy na bok.
- po zdjęciu zabezpieczeń wyciągamy wnętrzności w dwóch częściach ( jeżeli roletka nie zwijała się czyli zdjęcie drugie )- "A" i "D"
- zdjęcie pierwsze okazuje jak wyglądają wnętrzności gdy są prawidłowo złożone w środku
- jak widać problem tkwił w tym, że sprężyna ("A") wyskoczyła z mocowania ("C") z prawej strony. Nakładamy ją na pręta ("D") i nakręcamy ją na ten element do samego końca ( element "C" ma nacięte rowki pod sprężynę )
- w tej chwili możemy rozpocząć składanie. Wkładamy do elementu "B" ale tylko od strony części "C - zielony" ( w moim przypadku ) bo ten plastik jest szerszy i nie przejdzie przez rurke "B". Zakładamy z drugiej strony filc, podkładkę "E" + zabezpieczenie i to samo z drugiej strony czyli filc i podkładka.

Ja następnie wkładałem to wszystko w obudowę i nawijałem roletkę na wałek, później łapiemy za koniec elementu "D" i naciągamy sprężynę kręcąc tą częścią w przeciwną stronę, w którą roletkę się rozwija. Trzeba sprytnie wsadzić ten czubek części "D" w swoje miejsce, żeby nam sprężyna się nie rozwinęła bo będziemy musieli znowu ją naciągać. Teraz przykręcamy śrubkę i sprawdzamy czy wszystko śmiga jak trzeba. Ja starałem się dosyć mocno naciągnąć tą sprężynę ale ciężko określić ile obrotów robiłem.
Zakładamy blaszkę, którą demontowaliśmy na samym początku i to by było wszystko.

Nie ma się co bać nie ma tam nic skomplikowanego podejrzewam, że u Ciebie Podol jest ten sam problem. Sam miałem na początku obawy czy tam czegoś nie popsuję.
Sprężyna jest cała biała ponieważ jest pokryta jakimś smarem.

Powrót do strony głównej