Strona główna forum
Forum
Mechanika
Zrób to sam

[Exx] Sprawdzenie wydajności i czyszczenie wtryskiwaczy benz

LordOfTheDeath

Moje BMW: 525i E34 M50B25 / bez lpg /

[Exx] Sprawdzenie wydajności i czyszczenie wtryskiwaczy benz

Postprzez LordOfTheDeath » 2014-02-13, 10:00

Do sprawdzenia wydajności wtrysków w warunkach domowych potrzeba:
1. Śrubokręt/klucz z nasadką 10 i płaski
2. Waga elektroniczna o dokładności conajmniej do 1g i małe naczynie ( np. kieliszek :) ) lub naczynie pomiarowe z podziałką
3. Stoper
4. Kawałek przewodu najlepiej z krokodylkami

A więc do roboty:
- odkręcamy plastiki i nakrętki łączące listwę wtryskową z listwą z przewodami wtrysków
- odpinamy zawleczki wtyczek wtryskiwaczy
- odłączamy listwę wtryskową od listwy z przewodami wtrysków
- wyciągamy listwę wtryskową ( dobrze jest mieć dłuższy przewód paliwowy za regulatorem żeby można było swobodnie wyciągnąć )
- odkręcamy pokrywę sterownika, wyciągamy środkowy przekaźnik i przygotowyjemy zworkę na pompę paliwa

Cały myk polega na tym, żeby przez określony czas wtrysk nalewał paliwo do naczynia. W tym celu łączymy styki wtryskiwacza krokodylkami z klemami akumulatora ( jeden z przewodów zostawiamy niepodpięty ), podstawiamy naczynie pod wtryskowacz, wsadzamy zworkę między 30 i 87 pin przekaźnika pompy paliwa co sprawia że się włącza, następnie jednocześnie włączamy stoper i dociskamy wolny przewód do klemy aku.

Obrazek

Wtryskiwacz pompuje. Po upływie czasu ( u mnie to było 7s ) odpuszczamy jeden z przewodów wtryskiwacza. Naczynie kładziemy na wagę i odczytujemy masę wtryśniętego paliwa. Wagę można albo wytarować, albo po prostu odjąć masę naczynia.

Obrazek

W moim M50B25 wyniki wyglądały następująco:
wtr 1 - 9g
wtr 2 - 12g
wtr 3 - 13g
wtr 4 - 15g
wtr 5 - 13g
wtr 6 - 14g

Wahania powinny wynosić max 3%, więc wtryskiwacze należy przeczyścić.

Tutaj można w sumie wykazać się dowolnością. Ja użyłem myjki ultradźwiękowej zalanej benzyną ekstrakcyjną i kompresora.

Obrazek

W myjce zanurzona część poniżej cewki, wtryskiwacz otwarty - uwaga żeby się nie zapowietrzyła dysza. Pochodziło 5 minut, po czym otwarty wtryskiwacz został przedmuchany od tyłu - tzn przez dyszę. Po wyczyszczeniu wszystkich w ten sposób, obróciłem je dyszą do góry żeby przeczyścić sitko ( tutaj wtryskiwacze zamknięte ), potem znowu przeduchanie na otwartych.

Do ponownego zamontowania wtryskiwaczy w listwie wtryskowej polecam posmarowanie czymś uszczelek, albo nawet poślinienie bo na sucho ciężko wchodzą i można uszkodzić. Po tym należy jeszcze raz dokonać pomiaru wydajności. U nie wyniki teraz wyglądają tak:
wtr 1 - 17g
wtr 2 - 17g
wtr 3 - 17g
wtr 4 - 17g
wtr 5 - 17g
wtr 6 - 17g

Mogę przyjąć, że wtryki wyczyszczone. Jest poprawa, ale to jednak nie to jest przyczyną drgań mojego silnika więc szukam dalej.

janpiotrek

Imię: Piotrek

Moje BMW: e60 530d aut.
Było http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=33&t=3 ... 03#p754003
jest http://bmw5er.pl/viewtopic.php?f=36&t=6 ... ead#unread

Re: [Exx] Sprawdzenie wydajności i czyszczenie wtryskiwaczy

Postprzez janpiotrek » 2014-02-15, 07:33

fajny sposób też się ścierałem z wtryskiwaczami na takiej myjce ale bez pomiarów... dobra robota! pozdr
Pozdrawiam

Piotrek

Powrót do strony głównej